Urządzenia sanitarne składają się również z baterii łazienkowych, które muszą zostać profesjonalnie zamocowane, aby te mogły spełniać swoje funkcje.
Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, firma hydrauliczna Twój Instalator, poza remontami łazienek, oferuje kompleksowy montaż armatury i baterii łazienkowych, świadcząc usługi instalatorskie na terenie całego miasta Poznań. Nasi hydraulicy sprawnie i fachowo montują baterie w mieszkaniach, domach jedno i wielorodzinnych, firmach, a także w obiektach użyteczności publicznej.
Oferujemy montaż baterii łazienkowych:
- wannowych,
- umywalkowych,
- natryskowych,
- ściennych i stojących,
- jedno oraz dwu-uchwytowych.
Poza montażem armatury i baterii łazienkowych, każdy nasz instalator dba także o dokładne sprawdzenie szczelności zainstalowanych urządzeń. Odbywa się to głównie poprzez puszczenie strumienia wody i zweryfikowania ewentualnych przecieków. Po otworzeniu zaworów odcinających, hydraulicy precyzyjnie sprawdzają szczelność wszystkich wykonanych połączeń, zarówno przy otwartym przepływie wody, jak również przy zakręconej baterii.
Rodzaje i funkcje baterii łazienkowych
Współcześni producenci oferują bardzo wiele różnego rodzaju baterii łazienkowych, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb klientów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto zorientować się w podstawowych różnicach między bateriami łazienkowymi.
Do wyboru mamy następujące rodzaje baterii:
- naścienne i stojące – montaż naściennych baterii łazienkowych odbywa się, jak sama nazwa wskazuje, na ścianie, nad umywalką bądź wanną; natomiast baterie stojące są umieszczane w otworach wykonanych w urządzeniu sanitarnym (najczęściej wanny oraz umywalki są już fabrycznie wyposażane w gotowe, pojedyncze otwory).
- jedno oraz dwu-uchwytowe – jedno-uchwytowe baterie mają to do siebie, że mogą być obsługiwane jednym ruchem, dzięki czemu dla wielu osób są po prostu wygodniejsze. Baterie dwu-uchwytowe wyróżniają się dwoma kurkami: na ciepłą i zimną wodę. Są one zaliczane do mniej ekonomicznych, głównie dlatego, że ustawienie właściwej temperatury wody przy ich użyciu zajmuje nieco więcej czasu.
- termostatyczne – są wyposażone w dwa pokrętła, z których jedno jest przeznaczone do regulacji temperatury, a drugie do natężenia strumienia wody. Tego typu baterie łazienkowe często są dodatkowo wyposażone przez producentów w specjalne regulatory, które chronią przed przypadkowym ustawieniem temperatury powyżej 38°C (rozwiązanie to jest w szczególności polecane w mieszkaniach i domach, w których przebywają małe dzieci).
- bezdotykowe – montaż bezdotykowych baterii łazienkowych jest najczęściej polecany przez instalatorów w obiektach użyteczności publicznej, a także wszędzie tam, gdzie sterylność jest kluczową kwestią. Tego typu baterie łazienkowe nie tylko oszczędzają wodę, ale również ograniczają rozprzestrzenianie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Przepływ wody w bateriach bezdotykowych jest regulowany przez jedną bądź dwie fotokomórki, które reagują na zbliżenie rąk.
Czym kierować się przy wyborze baterii łazienkowych?
Planując wykończenie bądź remont łazienki, warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na prawidłowy montaż armatury łazienkowej, ale także na wybór odpowiednich baterii. Na rynku można zetknąć się z wieloma różnorodnymi modelami, ale by nasza łazienka była nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna, dobrze jest wybrać baterie, które będą jak najlepiej dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Jednym z istotniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę przy doborze i następnie montażu baterii łazienkowych, jest tzw. klasa przepływu. Określa ona wielkość wypływu strumienia wody i najczęściej można ją sprawdzić na opakowaniu dołączonym przez producenta. Zdaniem instalatorów, dla baterii umywalkowych wystarczająca jest klasa Z lub A. Jednak jeśli będzie nam zależeć na szybkim napełnianiu wanny wodą, wówczas warto zainwestować w baterię oznaczoną klasą C bądź D.
Dobierając baterie łazienkowe, warto również wziąć pod lupę głowicę, aerator oraz materiał, z którego została wykonana całość. Najbardziej popularne są głowice mieszakowe, ale w nowocześniejszych modelach baterii możemy zetknąć się z głowicami termostatycznymi oraz obrotowymi. Nieco mniej popularne są głowice progresywne oraz tzw. zawory grzybkowe. Większość współczesnych baterii posiada także aeratory, które stanowią specjalne zakrętki znajdujące się na końcu wylewki, mające za zadanie napowietrzać wypływającą wodę. Producenci oferują także profilowane aeratory, które są w stanie ograniczyć przepływ wody nawet do 60%.
Za najbardziej trwałe uchodzą baterie mosiężne – im mniejsza ilość miedzi, tym dany produkt będzie mniej wytrzymały i elastyczny. Nie bez znaczenia jest także wykończenie – czyli pokrycie baterii – może być chromowane, satynowe, w kolorze antycznego chromu, itp.